Forum Romanistów.

Niels, Alexis Ragougneau

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

Niels, Alexis Ragougneau

Message  Maria_l le Jeu Sep 28, 2017 12:54 pm

.

Maria_l

Liczba postów : 45
Registration date : 23/06/2016

Revenir en haut Aller en bas

recenzja Tamary

Message  Maria_l Hier à 10:19 am

W naszym kraju nie brakuje historii z drugiej wojny światowej, dlatego pierwsze strony „Nielsa” czytałam z obawą, że mam przed sobą 350 stron nudy, z prostym podziałem ludzi na tych dobrych i złych, wypełnionych grozą i cierpieniem. Na szczęście szybko się przekonałam, że nie miałam w rękach tak dobrej powieści od dawna.
Po zakończeniu działań wojennych, w ostatnich dniach przed podpisaniem pokoju Niels Rasmussen, działający w duńskiej partyzantce dowiaduje się o procesie swojego przyjaciela oskarżonego o kolaborację. Wyrusza do Paryża, aby dowiedzieć się więcej i pomóc Jean-François Cannonier’emu. Jak się domyślacie po przyjeździe sprawy się komplikują i bohater ciągle jest stawiany przed trudnymi wyborami.
Zachwyty nad książką mogę już zacząć w informacjach wstępnych, bo choć Nielsa kwalifikowałabym do epiki to pojawiają się w nim rozdziały pisane jak sztuka teatralna. Dość śmiały zabieg autora nie zaburza lektury, a wzmacnia tworzony tajemniczo-teatralny klimat, w którym utrzymana jest powieść.
„Nielsa” czyta się jak kryminał i chciałoby się powiedzieć , że właśnie do tego gatunku należy, jednak i tutaj napotykamy na grę Ragougneau z konwencją. Fabuła opiera się na prywatnym śledztwie Nielsa, ale nie tropimy podejrzanego a zbrodnię i to z cichą nadzieją, że jej nie znajdziemy.
Mogłabym jeszcze długo pisać o tym, jak wartościowa jest to książka i że zmusza do refleksji Wink, ale oszczędzę Waszych oczu i zostawię sobie jej pozostałe zalety na przyszły czwartek, żeby bronić mojej faworytki.

Maria_l

Liczba postów : 45
Registration date : 23/06/2016

Revenir en haut Aller en bas

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut