Forum Romanistów.

Summer, Monica Sabolo

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

Summer, Monica Sabolo

Message  Maria_l le Jeu Sep 28, 2017 12:56 pm

.

Maria_l

Liczba postów : 45
Registration date : 23/06/2016

Revenir en haut Aller en bas

Recenzja Alicji

Message  Maria_l Hier ŕ 10:20 am

Obiektywnie:
⁃ 316 stron
⁃ Wydawnictwo JC Lattčs
⁃ Historia chłopaka/ mężczyzny, którego siostra zaginęła podczas pikniku ponad 20 lat temu
⁃ Narracja pierwszoosobowa (brata zaginionej- Benjamina)
Subiektywnie:
Historia z potencjałem, zniszczona doszczętnie. Pomieszanie ‚13 powodów do’, ‚zmierzchu’ oraz pierwszego lepszego filmu dla młodzieży lat 12-15. Gdyby Dante mógł zaktualizować ‚Boską Komedię’, to w ostatnim kręgu piekieł grzesznicy czytaliby tę powieść po wsze czasy...
Główny bohater będący narratorem po ok 25 latach od zaginięcia siostry dalej ma z tym problem, a raczej wykorzystuje to jako wymówkę do brania coraz większej ilości leków i narkotyków. Ja rozumiem, że nie był ulubionym dzieckiem w rodzinie, że zaginięcie siostry to traumatyczne i tragiczne przeżycie, że jednostka wrażliwa itd., ale kreacja postaci (lekko mówiąc) była mocno przerysowana. I to pewnie mnie zniechęciło do uważnej lektury całości (no nie mogłam po prostu).
Narrator ciągle podkreśla to, jak on cierpi i jak bardzo brakuje mu ukochanej siostry (pewnie dlatego, że zabierała go w ‚fajne’ towarzystwo od narkotyków, ale mogę się nie znać). Sama historia dzieje się na dwóch osiach czasu- teraz i wtedy, nawet zgrabnie ze sobą połączonych. Teraz- bohater spędza sporo czasu u psychoterapeuty, który zachęca go do analizowania ‚wtedy’, co powoduje retrospekcję, w czasy, kiedy jego siostra była obecna i wszyscy, ogólnie rzecz biorąc, dobrze się bawili.
Co mnie najbardziej męczyło w całej tej powieści, to właśnie ten bohater, któremu miało się ochotę albo krzyknąć ‚ogarnij się’ albo mu po prostu przyłożyć. Niezdecydowany, nie dający sobie rady w życiu i zbyt ‚wrażliwy’ jak na mój gust. Długo będę pamiętać, jak męczyłam się z tą książką.

Maria_l

Liczba postów : 45
Registration date : 23/06/2016

Revenir en haut Aller en bas

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut