Forum Romanistów.

KN Theleme - sekcja tłumaczeniowa ? :)

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

KN Theleme - sekcja tłumaczeniowa ? :)

Message  Ola Szuma le Jeu Oct 13, 2011 7:41 pm

Hej, hej!

Pewnie niektórzy z Was już wiedzą o moim pomyśle. Jestem wraz z Agatą Chmielewską na pierwszym roku naszych nowych wydziałowych studiów, które się skomplikowanie nazywają "Wydziałowe studia mgr w zakresie tłumaczenia specjalistycznego i zawodowego". Doszłam ostatnio do wniosku, że mało się u nas mówi o zawodzie i pracy tłumacza. Niektórzy sądzą, że każdy kto zna język obcy jest w gruncie rzeczy w stanie coś tam przetłumaczyć, po co takie studia, nie ma na tłumaczy zapotrzebowania.. a inni twierdzą, że ten kierunek to świetny start na rynku pracy.

Ciekawie byłoby przekonać się jak jest naprawdę. Dlatego chciałabym zorganizować z ramienia KN kilka spotkań w ciągu roku (dwa, max trzy na semestr) z różnymi specjalistami z tej dziedziny. Np. z kimś kto pracuje w dużej firmie francuskiej, przy której istnieje specjalny dział tłumaczenia, z kimś kto był na stażu bądź kursie w Strasbourgu lub Luksemburgu, tłumaczem przysięgłym, tłumaczem literatury oraz kimś doświadczonym w tłumaczeniu konferencyjnym.

Co sądzicie?
Wymienionych powyżej osób jeszcze nie znalazłam, ale może się uda! Wierzę w to:) Chciałabym, by te spotkania były po prostu praktyczne i pomagały w wyborze studiów i ścieżki zawodowej.

Puszczam ten pomsł w eter ! Smile

Ola Szuma

Liczba postów : 2
Registration date : 06/10/2011

Revenir en haut Aller en bas

Re: KN Theleme - sekcja tłumaczeniowa ? :)

Message  Agathe K. le Sam Oct 15, 2011 5:51 pm

Jestem na tak !!! Smile

Agathe K.

Liczba postów : 6
Registration date : 06/10/2010

Message  Dagmara le Lun Oct 17, 2011 10:07 am

A może jakieś warsztaty? Nawet nie koniecznie z panem/panią prof.dr hab. dziesięciorga tytułów. Po prostu, żeby się przekonać czy takie coś nam leży czy nie...Wink
Dagmara

Liczba postów : 63
Registration date : 14/10/2008

Message  Ola Szuma le Mar Oct 18, 2011 1:47 am

Tak, warsztaty również są dobrym pomysłem. Trzeba byłoby wówczas zastanowić się nad ich formułą. Wszystko do zrealizowania:)

Rozmawiałam wstępnie z tłumaczką przysięgłą j. francuskiego, zaproponowałam spotkanie w naszym instytucie, wyraziła zgodę i zainteresowanie. Z tego co zdążyłam ją poznać jest otwarta na wiele tematów i dość krytyczna, więc może być ciekawie:)
Z powodu pracy mogłaby przyjść dopiero po 17:00.. trochę kiepski timing, ale może jednak ktoś się skusi... a jak nie to zmuszę Agatę ChmielewskąVery Happy

Przemyślę na dniach zakres zagadnień/pytań do dyskusji i wyślę. Wy też możecie w wolnej chwili się zastanowić, coś dorzucić, później to wyślę, już bardziej skonkretyzowane do wspomnianej Pani i przystępujemy powoli do działania:)

Ola Szuma

Liczba postów : 2
Registration date : 06/10/2011

Message  Agata le Mar Oct 18, 2011 7:30 am

Ola, nie będziesz musiała specjalnie zmuszać :) A myślę, że warsztaty z taką panią to nie jakiś nudy wykład i ludzie przyjdą chętniej. Można też np. zaproponować, żeby dr Borowczyk, z którą ma 4 rom. zabrała grupę zamiast zajęć czy coś, jeśli już się tak martwimy o frekwencję.
Agata

Liczba postów : 45
Registration date : 09/10/2009

Message  Contenu sponsorisé

Contenu sponsorisé

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut