Forum Romanistów.

"Rue des voleurs" Mathias Enard

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

"Rue des voleurs" Mathias Enard

Message  Marzena le Dim Oct 21, 2012 10:05 pm

Przeczytałam "Rue des voleurs" i muszę przyznać, że książka bardzo mi się podobała.
To historia Marokańczyka o imieniu Lakdhar, na początku powieści bardzo młodego, sprzedającego książki, oczytanego i pożądającego swojej kuzynki. Los sprawia, że bohater znajduje się w samym centrum wiosny arabskiej (chodzi o wiosnę 2010) czyli powstań, rozruchów, jednym słowem wojny. Zafascynowany Hiszpanią ( a i jedną poznaną Hiszpanką) ucieka do Barcelony, którą wyobraża sobie jako raj. Tam obserwuje kraj pogrążony w kryzysie, a więc również protesty, manifestacje, biedę. Tytułowa Rue des voleurs to ulica Barcelony, kumulująca cały margines społeczny, której opisy są również bardzo ciekawe.
Nie wiem, czy jest to najlepsza z powieści, ale na pewno ma kilka zalet:
- współczesna tematyka: kryzys europejski, przemiany w krajach arabskich, młodość, której rzeczywistość odbiera nadzieję na szczęście
- ciekawe studium psychiki bohatera, który jest jednocześnie narratorem
- książka jest fajnie napisana - jakkolwiek infantylnie to nie brzmi, chodzi mi o to, ze dobrze się ją czyta
- powieść ma raczej pozytywne recenzje.
Gdyby ktoś chciał zajrzeć jeszcze do tej powieści, do czego serdecznie zachęcam, jutro mogę zostawić ją w bibliotece:)

Marzena

Liczba postów : 9
Registration date : 20/10/2011

Revenir en haut Aller en bas

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut